Slovenci romamo
v Marijo Bistrico
 
[22.08.03]
Akreditacija za slovensko hrvaško srečanje v Mariji Bistrici 
[14.08.03]
Praznik Marijinega vnebovzetja - Brezje, Ptujska Gora, Sveta gora, Log pri Vipavi
[15.08.03]
Maša narodov na slomškovem grobu
[21.09.03]
Bog daj srečo, sosed! Slovensko-hrvaško srečanje v Mariji Bistrici
[30.08.03]
Novo upanje za novo Evropo Češke priprave na Srednjeevropski katoliški shod v letu 2004
[05.07.03]
Velehrad v luči srednjeevropskega katoliškega shoda
Velika slovesnost z mednarodno udeležbo
[05.07.03]
Srečanje treh dežel Avstrija, Koroška, Št. Jurij ob Dolgem jezeru/St. Georgen - Längsee
[21.06.03]
Pri Mariji smo povsod doma
[14.06.03]
Pastirsko pismo ob začetku srednjeevropskega katoliškega shoda
[01.06.03]
Slovesen začetek srednjeevropskega katoliškega shoda
[31.05.03]
Izjava nadškofa dr. Franca Rodeta, predsednika SŠK
[01.05.03]
Seja glavnega odbora Srednjeevropskega katoliškega shoda (SREKS) [28.-29.04.03]

 

 

 

 

MARIAZELL
Osrednje avstrijsko romarsko središče

zemljevid
cerkev
milostni kip

Mariazell zemljevidOsrednje avstrijsko romarsko središče Mariazell (mnogi ga poznamo pod imenom Marijino Celje) v listinah prvič zasledimo leta 1157. Napis nad glavnim portalom pa kaže, da so romansko kapelo začeli zidati leta 1200. Leta 1330 je bila cerkev, posvečena Naši ljubi Gospe, že priznano romarsko središče, upravljali pa so ga iz Salzburga. Leta 1344 je romarski kraj dobil trške pravice. V kroniki iz leta 1400 že beremo, da so v Mariazell romali iz Bavarske, Francije, Italije, Hrvaške, Poljske, Nemčije in Švice, predvsem pa iz Avstrije in Madžarske.

Mariazell - romarska bazilikaV času protireformacije je romarski kraj doživel razcvet. Mariazell je postal nacionalno svetišče. Habsburžani so z njim tesno povezali svojo osebno zgodovino, Mariji pa so posvetili tudi vso deželo in ljudstvo. Sem so romali plemiči, meščani in kmečko prebivalstvo. K Mariji so prihajali prosit pomoči ob stiskah, težavah, se priporočat za zdravje in dobro letino. Gotsko nadgrajena cerkev ni več zadostila potrebam vseh vernikov, zato je bila v baroku spet razširjena, prepoznavno baročno podobo nosi še danes.

Mariazell - oble
en milostni kip MarijeCerkev je, kot rečeno, posvečena Naši ljubi Gospe, njena milostna podoba pa je na posrebrenem baročnem oltarju. Kip Milostne Matere Božje je ohranjen iz prvotne romanske kapele. Je iz lipovega lesa in zato potemnjen. Nekdaj so imeli navado, da kip preoblačijo skladno z liturgičnim časom, ta navada se je ohranila do danes.

V baziliki je vrsta stranskih kapel: Ladislavova, Leopoldova, Katarinina, Štefanova, Jakobova, Antonova, Egidijeva, Barbarina, Benediktova, Mihaelova in kapeli Svete družine ter Svete Trojice.

Poleg tega cerkev hrani bogato zakladnico, saj so v njej shranjene mnoge umetnine in dragocenosti, ki so jih kot svoj dar prinašali plemiči, kralji in cesarji. Habsburžani so svoje poroke praviloma sklepali v Mariazellu. Zadnje tako slavje je bilo leta 2001, ko sta praznovala zlato obletnico poroke Otto in Regina von Habsburg.

Danes spada Mariazell v graško nadškofijo.

Vsako leto obišče baziliko milijon romarjev. Obisk iz dežel nekdanjega vzhodnega bloka se je po padcu berlinskega zidu povečal. Mariazzell je ohranil pomembno povezovalno vlogo med različnimi narodi in kulturami. Povezujeta nas vera v Jezusa Kristusa in večstoletno sobivanje na srednjeevropskem prostoru. V Mariazell od nekdaj zelo radi romamo tudi Slovenci.

na vrh

 

Novice | Pomen | Izjave | Koledar | Prijave | Mariazell
Prireditelj | Povezave | Stiki | Prva stran